• polupansion
• mediteranska kuhinja
• većina hrane iz vlastite proizvodnje
• otvorena terasa za goste
• vlastita plaža sa privezom za čamce
• piknik prostor u masliniku
• mogućnost sudjelovanja u berbi grožđa i maslina
• degustacija maslinovog ulja

Dobrodošli!
 
     
 
 
     
 

Otok Korčula


Osnovne informacije

Otok Korčula, površine 270 km2 razveden je nizom zaljeva i otočića, obrastao bujnim zelenilom crnogorice i makije, ljekovitim biljem i cvijećem. Otočani se bave ribolovom, brodogradnjom i kamenoklesarstvom te obrađuju vinograde, uzgajaju masline, naranče, smokve i bademe.
Turizam na otoku Korčuli ima dugu tradiciju. Duž obale otoka Korčule nalaze se mjesta Korčula, Lumbarda, Vela Luka, dok su u unutrašnjosti Žrnovo, Pupnat, Čara, Smokvica i Blato.

Korčula spada među najbolje očuvana sredenjevjekovna mjesta. U stari dio Korčule vodi stubište, a tu su dva obeliska, podignuta u spomen vladanja gradskih knezova. Na trgu u središtu grada je katedrala Sv. Marka, palača Petra, palača Arneri, palača Gabriellis i druge manje crkvice. Postoji tradicija koja govori da je Marko Polo, koji je sudjelovao u pomorskoj bitci 1298. god. u blizini Korčule u kojoj su Đenovljani nadjačali Mlečane, a njega uzeli kao zarobljenika, rođen 1254. u Korčuli.

Rodna kuća Marka Pola nalazi se pored katedrale, desno od zvonika. Cijelo mjesto okruženo je zidinima i kulama, a u sklopu starih ulica i trgova su se uklopili restorani i konobe. U Korčuli se sačuvala tradicionalna viteška igra s pjevanjem Moreška, koja se izvodi svake godine u srpnju u spomen na turske napade na Korčulu.

U igri sudjeluju dvije skupine ratnika u stiliziranim kostimima koje se uz pjesmu i ples bore za nevjestu. Moreška je jedna od turističkih atrakcija Korčule.

Korčula nudi brojne mogućnosti smještaja: apartmani, kuće za odmor, hoteli i kampovi, a otočke uvale rado posjećuju i nautičari. Posjetitelji mogu uživati u korčulanskim specijalitetima iz otočkih restorana, konoba i agroturizama. Onima aktivnijima na raspolaganju su i pješačke i biciklističke staze, ronilački centri i sportski tereni.

Na otoku se nalazi osam naselja, od kojih je Lumbarda mjesto i lučica na krajnjem istočnom dijelu otoka Korčule. Sastoji se od starog dijela iznad uvale Prvi žal i novijeg, uz obalu. Istočno od naselja je Lumbardsko polje, pokriveno crvenkastim i žućkastim pijeskom, na kojemu dobro uspijeva vinova loza sorte Grk i Plavac mali.
Lumbarda je od Korčule udaljena 6 km, i sklopu mjesta nalazi se kamp i hotel sa kompletnom turističkom ponudom. Ratarsko i ribarsko selo Račišće na sjeveru otoka nekoć su naselile izbjeglice koje su u XVII. st. s kontinenta bježale pred Turcima.

Čara je izgrađena na južnom obranku brežuljka koji se prostire nad velikim vinogradima gdje se uzgaja grožđe zvano Pošip koje daje istoimeno vino.

Blato je najveće mjesto na otoku Korčuli, udaljeno 4 km od mora. Mještani Blata se ponajviše bave poljoprivredom, a isušeno Blatsko polje je dio obradive površine pod vinogradima. Svake godine 28. travnja na mjesnom trgu održava se viteška igra Kumpanija. U Blatu je sačuvana i tradicija narodnih guslara.

Vela luka leži na zapadnom dijelu otoka. Okolnim brežuljcima zaštičena je od sjevernih i južnih vjetrova. Danas je Vela Luka važno turističko središte, po ljepoti krajolika - otočići (Ošjak), uvale (Triporti), maslinici - daleko poznata izvan naše zemlje.
Uz prekrasnu prirodu, Vela Luka svojim gostima nudi i sve prednosti suvremenog turizma, od kvalitetnog smještaja, preko raznovrsne ugostiteljske ponude, u kojoj dominiraju morski specijaliteti i kvalitetna vina, do sportskih sadržaja i zabave.



Blato

Blato je svojom skladnom urbanističkom cjelinom zadivilo mnoge putopisce još u XVIII. st. Središtem mjesta proteže se prekrasan drvored lipa, dug više od 1 km, pa je poseban doživljaj proći njime u lipnju, kada lipe cvatu.

Najljepši se pogled na mjesto i okolicu pruža s ceste koja iz mjesta vodi na južnu obalu, do mora, gdje se može naći udoban smještaj. Tu su slikovite uvale Grščica i Prižba, te Karbuni i Potirna. Ispred njih nalazi se skupina otoka s lijepim plažama. Na sjevernoj obali nalazi se uvala Prigradica s dobrom lukom.

Blaćani su oduvijek držali do svoje tradicije i kulture, o čemu svjedoči 15 društava i udruga koje danas njeguju kulturu i običaje mjesta. Među njima je i Viteško udruženje »Kumpanija«, utemeljeno 1927. Viteška igra od boja, kumpanija, jedna je od prekrasnih blatskih tradicija, a izvodi se obvezno 28. travnja, na Blagdan sv. Vicence, zaštitnice mjesta, čije su kosti, dopuštenjem pape Pija VI. prenesene u Blato prije dva stoljeća.

više: Blato

Vela Luka

Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, voćarstvo, ribarstvo, prerada ribe, prehrambena industrija, brodogradnja te turizam. Priobalni pojas s otočićima (Proizd, Kamenjak, Ošjak i Gubeša) pogodan je za ribolov.

Na regionalnoj je prometnici koja prolazi uzduž otoka. Trajektno pristanište; trajektna veza sa Splitom i Lastovom.

Naseljena u prapovijesti - nalazište Vela spilja iz mlađega kamenog doba. Jednobrodna crkva sv. Ivana u predjelu Gradina spominje se od XV. st.; ima zvonik na preslicu, a presvođena je gotičkim svodom. Župna crkva i zvonik građeni u neohistorijskome stilu.

više: Vela Luka

Korčula

Korčula, povijesno središte otoka, ističe se izuzetno lijepim položajem u Pelješkom kanalu, bogatstvom spomenične baštine i kulturnog naslijeđa te tradicijom pomorstva, brodogradnje, kamenoklesarstva. Rodno mjesto čuvenoga moreplovca Marka Pola.

Korčula je danas snažno turističko središte. Turizam na otoku ima dugu tradiciju. Davne 1912. otvoren je prvi moderni hotel Korčula, u zgradi podignutoj 1871. Već desetljećima gosti tog hotela uživaju u promatranju zalaza sunca s hotelske terase, što je poseban doživljaj u rano ljeto.

Turističku ponudu čine: raznovrstan smještaj - hoteli, apartmani, autokampovi, marina; mogućnost sporta i rekreacije, osobito sportovi na vodi; organizirani izleti te posebno kulturno-zabavni život, gdje već širom svijeta poznate moreška i kumpanija zauzimaju važno mjesto.

više: Korčula
 
 
     
 
++© Apartmani Bačić 2007 - 2023